סדרות רשת

קיץ 2014

סדרות רשת

בשנה האחרונה גילה היוצר הישראלי את הרשת.

סדרת הרשת המצליחה משיח ויוצרים דוגמת ניר וגלי ורועי כפרי שנחתו היישר מתוך היו טיוב למשבצת המכובדת ב-‘ארץ נהדרת’ הוכיחו שהאינטרנט הוא לא רק מגרש משחקים שאתה יכול לעשות בו כל מה שעולה על רוחך אלא גם קרש קפיצה להצלחה טלוויזיונית לא מבוטלת.

מבחינת הצופה, סדרות הרשת מזכירות קצת את שבוע האופנה במילאנו – בחינה של כל מה שחם וטרנדי שנייה לפני שהוא פורץ למיינסטרים.

בפוסט הקרוב קיבצתי את סדרות הרשת הטובות ביותר נכון לעכשיו בצינור.

1. יא אפס

תם טרגר ואור פז הם ככל הנראה יוצרי היו טיוב הישראלייים המוכשרים והפעילים ביותר באזורנו .

השניים שעומדים מאחורי האנימציה הויראלית אחמד סאלים ושאר להיטי רשת שגרפו מיליוני צפיות החלו לאחרונה גם לייצר תכנים בעברית.

יה אפס, היא סדרת סרטונים שמכילה בתוכה את כל המרכיבים שצריכים להיות בסדרת רשת ויראלית :  זה מצחיק, זה קיצוני , זה רלוונטי, אותנטי ותופס אותך כמו בוקס לפנים.

קליק לערוץ היו טיוב

2. אמריקן ויראל

דמיינו שאתם עומדים מאחורי אחד מהלהיטים הויראליים המצליחים ביותר ביו טיוב, מיליארדי צפיות ,כתבות בעיתונות ובטלוויזיה ומה לא.

איך תעריכו את אותם 15 דק’ של תהילה שאנדי וורהל הבטיח לכם?

זאת נקודת הפתיחה של סדרת הרשת המבטיחה Amrican Viral.

הסדרה מתארת את קורותיה של משפחה אמריקאית טיפוסית שלפני שלוש שנים העלו בטעות סרטון בו בן המשפחה מקבל כדור בייסבול לביצים, הסרטון כמובן הפך לפצצה ויראלית ומהרגע שנגעו בתהילה אבי המשפחה לא רוצה להפסיק.

American Viral היא מראה לדור שלנו, דור הלייק או בשפה המקצועית The Me Generation.

הסדרה מבית ThunderShorts בית תוכן לסדרות רשת.

 

3. הבן אדם

קולנוע הוא מדיום של מספרי סיפורים. ככזה הוא אוהב להתעסק במקצועות שנחשפים לסיפורים של אחרים לרגע ומיד ממשיכים לסיפור הבא.

לדוגמא נהגי מוניות (נהג מונית, 1976), פסיכולוגים  (בטיפול, 2005) וכן גם סוחרי סמים.

High Maintenance היא סדרת רשת שעוקבת אחר סוחר סמים ניו יורקי.

החיבור הראשון שעולה לראש הוא כמובן סדרת הטלוויזיה ‘העשב של השכן’ שעסקה בחייה של סוחרת הסמים ננסי בוטווין, אך בניגוד לסדרת הטלוויזיה שמתמקדת בחייה של הגיבורה ב- High Maintenance הגיבורים הם הלקוחות.

כל פרק מתמקד בלקוח אחר והסוחר חסר השם משמש כחוט המקשר בין הפרקים. כאן גם טמון ההבדל הגדול בין סדרות טלוויזיה לסדרות רשת:

בסדרת טלוויזיה כל פרק הוא חלק קטן מהשלם ואת חייב לעקוב אחר כל הפרקים ע”מ להנות ממנה בעוד שבסדרות רשת אין פרוגרמינג (לוח שידורים) מוסדר, לכן כל פרק חייב לעמוד בפני עצמו.

קטיה בליכפלד ובן סינקלייר עומדים מאחורי הסדרה, לצפייה בשאר הפרקים של הסדרה המתוקה הזאת הקליקו כאן.

 

4. בין שני שיחים

Between two Ferns או בין שני שיחים בתרגום חופשי (מבלי להתייחס למשמעות המינית של השם) מבית Funny or die היא אולי סדרת האינטרנט המצליחה והטובה ביותר עד היום.

הסדרה בכיכובו של הקומיקאי זאק גליפינקיס (‘בדרך לחתונה עוצרים בוגאס’) היא סדרת ראיונות פסיכית במתכונת של אחד על אחד שבמהלך הראיונות זאק מנסה להשפיל עד אפר את מרואייניו (קטע שכזה).

עד היום כיכבו בסדרה ג’סטין טימברלייק, ברוס וויליס, שון פן, קונאן אובריירן ואפילו כבוד הנשיא ברק אובמה.

Between Two Ferns חייבים לראות בשביל להאמין.

 

5. לחיות מהר למות יפה

לסיום, סדרת הרשת הישראלית ‘בקרוב אצלך’.

סדרת רשת של חמש יוצרות כשכל פרק מתמקד בדמות אחרת ונכתב על יוצרת אחרת. הסדרה מצולמת יפה, מבויימת בקפידה ובגדול היא סדרה חביבה מאוד.

חסר בה  את החיספוס ושבירת הגבולות שאני מחפש בסדרות רשת ונדמה כאילו הבנות יצרו סדרת רשת כשהם מכוונות לטלוויזיה וכך נוצר מוצר שהוא פרווה בבסיסו.

בכל מקרה, עד היום עלו 2 פרקים כשהשלישי עולה בקרוב. מקווה שהבנות ישלפו ציפורניים ויתחילו לתת בראש. קליק לערוץ היו טיוב.

צפייה מהנה,
הנאנוקים