‘החיים על פי אסי דיין’

הפקת סרטים - אסי דיין

הלכתי והלכתי ולאן שלא הגעתי לא באתי ” (מתוך ‘החיים ע”פ אגפא’)

כמו כולם, אסי דיין היה עבורי ‘האבא של הקולנוע הישראלי’ עם גבעת חלפון ו-‘שלאגר’ שצפיתי ביחד עם כל בית ישראל מדי יום עצמאות’ אבל צפייה ב-‘החיים ע”פ אגפא’ שינתה לי את החיים.

השנה הייתה 1992 אני צנחן צעיר ויפה עיניים בדרך להגשים חלום שאני ומערכת החינוך רקמנו במשך עשור וחצי – להיות קצין צנחנים קרבי וגאה למען המדינה.

הימים לפני הסכם אוסלו, הגזרה בוערת ואני והפלוגה מדלגים מלבנון, לעזה, לשכם, לאימון -שגרה ופתאום בא האסי דיין הזה וקורע באחת את כל הצביעות שחונכתי עליה כל השנים האלה.

כמו אצלי בראש, גם בסרט הטשטש הגבול בין נכון ללא נכון, בין תל אביב לעזה – אני החייל הגיבור הייתי מוציא ערבים באמצע הלילה עם תחתונים לצבוע ריסוס שמישהו רשם על קיר ביתם באיומי נשק ותוך כדי שילדיהם מסתכלים בי במבט של שנאה- בשביל לשרוד קראנו להם ‘ערבושים’ תתי אדם-  שהם כלי בידינו, ילדים בני 18 מפוצצי הורמונים ואוחזי נשק.

אני זוכר שבת אחת שיצאתי לחופשה והתחלתי לבעוט ולצעוק על רכבים באמצע הכביש הראשי בכפר סבא כי מה זה לא לעצור לחייל צה”ל באמצע הכביש ועוד צנחן באותה תקופה, אני הרגשתי אדון הארץ.

ופתאום בא האסי דיין הזה ומעמיד לי מראה מול הפרצוף במשחקו המופלא של שרון אלכסנדר – קצין צנחים יפה בלורית עם תחבושת על הפנים סטייל אריק שרון ששר שירי זיונים ומוות, מטריד מלצריות ויורה בכולם כי מה זה להגיד לא לקצין צה”ל באמצע תל אביב.

אחר כך הגיע ‘שמיכה חשמלית ושמה משה’ (הסרט הישראלי הטוב ביותר לדעתי) שם באמצע תל ברוך יוצאת פלוגה למסע אלונקות שזונה רכובה על אחד החיילים.

ככל הנראה, אתה חייב להיות פסיכי, אכול בכדורים בשביל לייצר משהו כל כך נכון, מזוקק ואמיתי.

כל מה שאסי נגע בו, גם כשהיו אלה סרטי בורקס וולגרים זה היה פשוט ופוגע ע”ע שיר הפרחה (השיר הראשון שכתב דיין) שהפך להמנון חתונות עשרות שנים אחר כך.

הסרטים של אסי דיין (ניסיתי מאז לצפות בכולם) תמיד היוו בעיטה בבטנה של הציונות המבושמת והמלאה בעצמה. לכל אומה מגיע ילד רע גאון שמזעזע את המערכת ואת עצמו, איש שעולה על הבמה החשובה בפסיטבל ירושלים לקבלת פרס וכל מה שיוצא לו מהפה זה ‘ביבי בן זונה’, רוצה לומר – אנחנו הרווחנו את דיין, פשוט נדמה שמעבר לתעשיית הקולנוע לא ידעו להעריך אותו מספיק.

אסי, את הצפירה הזאת עמדתי לזכרך

אסף